Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč nám vadí vraždící maniaci a falešní policisté? Ždár a Bariéry

16. 10. 2014 16:17:13
Schizofrenička, která ubodá šestnáctiletého studenta. Herci, kteří de facto s požehnáním veřejnoprávní televize a charity Konto Bariéry způsobí infarkt řidiči. Toť otázka: Kdo je vinen? (Samozřejmě po čase se zjistí, že nikdo nebo se to hodí na nějakého chudáka, který stojí v systému nejníže a vlk se naere a koza zůstane celá).

Češi jsou vtipný národ. Jedna legračnější kauza než druhá. Až na to, že to vlastně zábavné není. Jeden člověk je mrtvý a nadace, která se zašťituje tím, jak pomáhá lidem s postižením, se ani nepozastavuje nad tím, že v rámci své propagace ́bohulibé činnosti ́ jde skoro ́přes mrtvoly ́. Vskutku zábava.

Nevím, ale opravte mě, jestli propagační spot pro charitu lze natočit inteligentněji a zábavněji a bez zesměšňování veřejných orgánů a způsobování infarktu lidem. Nevím, kdo vymyslel ́scénář ́, nevím, kdo v ČT byl zodpovědný za jeho schválení a za jeho natáčení. Nevím, proč se Konto Bariéry neohradilo dříve. Až nyní píše ́rozhořčeně ́ ředitelka Konta Bariéry dopis ministrovi spravedlnosti a strašně se rozčiluje, že je nespravedlivé, když někdo pomáhá jejich organizaci a přitom někomu vadí, že je to na hranici zákona. To mě tedy dost zklamalo.

(Reaguji na tento otevřený dopis: http://bozenajirku.blog.idnes.cz/c/431015/Otevreny-dopis-ministryni-spravedlnosti.html )

Dosud jsem si myslela, že v Kontu Bariéry jsou lidé, kterým záleží na lidském zdraví, životě a dodržování zákona. Ale ne. To jen pro jejich klienty, všichni ostatní jsou jim ukradení. Dopis paní ředitelky mě velmi zklamal. No, pokud nadaci někdo bude chtít podporovat, tak může. Já to nebudu. K čemu vlastně potřebuje nadace peníze, když pro ni herci točí zdarma a vůbec vše mohou získat zdarma, včetně dobrovolníků pro práci. Paní ředitelka také pracuje zdarma? To pochybuji. Z mých zkušeností prací (v oblasti PR a propagace) pro české neziskové neziskovky, působící v sociálním a sociálně zdravotním sektoru vím, že plat ředitelů těchto organizací je kolem 30.000 měsíčně hrubého, sem tam má někdo odvahu a stačí mu 25.000 Kč, ale ́za míň by to nedělal ́, a pokud ano, tak za 15.000 měsíčně na půl úvazku :- ). Nevím, možná jí škodím, a opravdu je to dobrovolnice, v tom případě se omlouvám a ráda se jí veřejně omluvím.

Nicméně se neohradila ke scénáři spotu, který jako klient měla odsouhlasit, byť z charitativní organizace, pro niž ČT točila zjevně spot sponzorsky. Dost mě zaráží, když čtu, jak se obhajuje, že v této sféře má letité zkušenosti, ale zároveň prošvihne takovou základní věc, jakou je good will a image, který zákonitě spojuje reklamní spot s takovou organizací a případnou osvětou, která by měla být cílem. To bych se fakt na jejím místě teď tak nerozčilovala a Správní rada nadace by také měla velmi popřemýšlet o její kompetentnosti, když spot odsouhlasila, ale nyní se rozčiluje. (A evidentně jí vůbec nejde o toho nebohého člověka, to mi nepřijde jako kdovíjaké soucítění a humanitní postoj.) Spojovat s charitativní organizací scénář, když se herci oblečou do uniforem policie ČR, a poté jménem této instituce zastavují nic netušící řidiče (skutečné, ne komparzisty a herce epizodní role) – nevím, co na to říct a této organizaci to důvěryhodnost moc nedodává. A to miluju reality show, skrytou kameru a černý humor. Ale tady mi nějak došel.

Chtějí tím říct, že odteď nemáme věřit, že policisté jsou policisté? Nevím, no... Pánů Čtvrtníčka a Potměšila mi je líto. Mám jejich humor ráda a osobně si myslím, že na lavici obžalovaných měl sedět někdo jiný – a to ředitelka či správní orgán nadace, pro niž se spot točil a která jej takto odsouhlasila, a producent spotu – tedy zřejmě někdo z ČT. Je to stejné jako u ́Žďárského neštěstí ́ - žena se schizofrenií v chlapci viděla ́nepřítele ́, nedá se prostě říct, že ho chtěla zabít. Byla nemocná (Nejsem na to odborník, ale pracovala jsem před pár lety pro organizaci, která pomáhá lidem se schizofrenií, kteří se vyléčí, respektive se jim stabilizuje stav, k návratu do běžného života, tak jsem musela nastudovat něco o této nemoci a se schizofreinky jsem také přišla do kontaktu, ale samozřejmě ne v maniodepresivním stavu, takže odborník rozhodně nejsem, jen se domnívám, že trošku dokážu pochopit, co – tedy proč to - dotyčná žena udělala, byť mě to velice děsí...!). Ovšem chlapci to život nevrátí. Tak se hledá viník.

Je mi líto lidí, kteří se neúspěšně léčí s duševními nemocemi. Nemyslím, že by měli být zavřeni nebo zabiti, jak někdo navrhuje, nejsme přece ve středověku nebo ve Třetí říši! Pokud ale záměrně neberou léky, vysadí léčbu nebo jsou v neléčitelné stádiu nemoci, pak je důležité se o ně dobře a láskyplně postarat, ale přitom zajistit, aby neohrožovali život jiných lidí. Nevím, obě kauzy mě přijdou svým způsobem v některých bodech podobné, ale u obou je zajímavé, že neselhali ti ́potřební ́ - žena se schizofrenií nebo klient Konta Bariéry, ale pouze a jen ti, kteří v plné síle a zdraví vykonávali a prosazovali své zájmy – ošetřovatelé, klinika, nadace, veřejnoprávní televize.

Zajímavé – jak to teď tak píšu, proč mám pocit, že to jsou povětšinou instituce placené z našich daní nebo dobrovolných charitativních darů....

No tak alespoň zkusím nějaký pozitivní závěr: Pomáhejme druhým, ale ne na úkor jiných lidí.

Autor: Jana Frank | čtvrtek 16.10.2014 16:17 | karma článku: 18.16 | přečteno: 798x

Další články blogera

Jana Frank

Nenabízejte nikomu chipsy třikrát. I kdybyste tím měli zachránit svět. A rozhodně ne v Británii...

Mého známého Brita vyloučili z jednoho londýnského klubu za to, že přátelsky nabízel lidem u stolu chipsy. Nabídnout potřetí jídlo je prý už znak agrese.

15.5.2015 v 8:02 | Karma článku: 10.32 | Přečteno: 846 | Diskuse

Jana Frank

Proč nestačí jen ´být chytrý´ a dravý. A jak je důležité si vést přesně účetnictví!

Měla jsem moudrého starého strýčka. Ten mi dal jako malému děvčátku jednu velkou životní radu. “Budeš-li si moci něco přát, nech být obyčejné věci jako hodně peněz, být bohatý a slavný a takové hlouposti. Chtěj vědomosti, chtěj...”

20.4.2015 v 7:54 | Karma článku: 9.66 | Přečteno: 536 | Diskuse

Jana Frank

Dámy možná udělaly chybu, ale tvrdě za ni zaplatily. Teď jsou pro mě hrdinky!

Včerejší poklidný den jsem si příjemně užila. Šla jsem na kontaktní komunitní akci, kterou připravila městská část Londýna, kde žiji. Bylo to moc příjemné a zároveň poučné. Snažím se vždy místo, kde zrovna žiji, poznat co nejvíce dopodrobna.

29.3.2015 v 20:38 | Karma článku: 18.19 | Přečteno: 1386 | Diskuse

Jana Frank

Měli jste v Česku diktátora? - Otázka, která mě ´dostala´. Jak je to vlastně doopravdy?

Malý Kolumbijec na mě zvědavě koukal svýma chytrýma, bystrýma očkama skrz brýle, zatímco jeho otázka ́Jakého jste měli nebo máte diktátora? ́ zůstala trochu nepatřičně viset ve vzduchu.

21.3.2015 v 8:17 | Karma článku: 13.84 | Přečteno: 1045 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Ivo Hnilica

Prezident ČR M. Zeman - osobnost s velkým začátečním písmenem O!

Rozhodně na něj neplatí taktika "vrtěti psem" a již vůbec ne se vyjadřovat "korektně"! Což v lidovém podání znamená být povolným a šlapat v předklonu "přidělenou" cestičku. Velvyslanec v USA pan Kmoníček se již vůbec nemusí namáha

21.9.2017 v 15:44 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 16 | Diskuse

Iva Apanasenková

Rozchody a konce bolí… V politice je to ale často naopak

Když končí vztah, máme srdce bolavé. Je nutné uzavřít historii a vítat budoucnost. Teď končí volební období a mě to vůbec nebolí. Přemýšlím, za co vlastně politikům poděkovat. A co nás dál čeká...

21.9.2017 v 12:15 | Karma článku: 8.51 | Přečteno: 220 | Diskuse

Jaroslav Konáš

Severní Korea aneb jak zastavit "rakeťáka"

Neutuchající diskuze o tom, jak odradit Kim Čong Una od jaderného vyzbrojování, jsou bezcenné. Ani KLDR ani Čína toto vyzbrojování zastavit nehodlají. Za žádnou cenu. Jaké možnosti nám tedy ještě zbývají ?

21.9.2017 v 11:33 | Karma článku: 9.86 | Přečteno: 276 | Diskuse

Jiří Turner

O ceně, kterou dostal i Trump, a kterou odmítl i Cohen

Náš prezident převzal ocenění stejného druhu, jaká sám často rozdává. Není to vyznamenání za zásluhy nebo obecný přínos, ale je to ocenění od těch, kterým vyjadřuje podporu a sympatie za to, že jim vyjadřuje podporu a sympatie.

21.9.2017 v 11:30 | Karma článku: 16.66 | Přečteno: 340 | Diskuse

Jan Dvořák

Lídr Zaorálek zásadně ohrozil finance na volební kampaň!

Dva nejvyšší představitelé socialistů měli důvěrné jednání. Dočasný předseda Chovanec si pozval volebního lídra Zaorálka. Ne proto, aby se zajímal o jeho poúrazový stav, ale proto, aby ho, jemně řečeno, za nehodu zpucoval.

21.9.2017 v 10:05 | Karma článku: 15.23 | Přečteno: 446 | Diskuse
Počet článků 21 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1125

Režisérka, novinářka na volné nozeNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.