Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Protekční spratek Pavel Novotný - a co o něm vlastně víme (1. část)

18. 07. 2014 16:25:18
Když jsem chodila do školy, vídala jsem Pavla Novotného jen sporadicky. Mám na něj útržkovité vzpomínky jen, jak sedí ve školní čajovně, kolem něj hlouček jeho skalních příznivců napříč ročníky, a Pavel sedí a něco pořád mele (vypráví, komentuje...). Z toho důvodu jsem si nějak nasadila do hlavy představu, že ve škole se pohyboval pouze po zmíněné čajovně a do učeben se ani neobtěžovat (nicméně houby vím, protože jsem chodila o ročník níž a neměla jsem s ním žádný povinný ani nepovinný předmět, ale on fakt působil, že v čajovně má kořeny a nehne se z ní...).

Ale já byla tehdy pravý a nefalšovaný workoholik, ze školy jsem běhala do rozhlasu, do novin a na reportáže, a ve škole jsem pilně natáčela všechna školní cvičení (ankety, reportáže, hrané krátké kamerové cvičení atd.) a měla jsem čas rozvržený pečlivě na pidivteřiny. Takového člověka věčně v poklusu pak samozřejmě vytáčí nějaký syn známého moderátora, baviče a producenta, který ́nic neumí ́, (Pavel tehdy ještě nebyl samozřejmě známý jako je dnes – myslím tím, ne jako samostatná osoba, která nějak jedná a něco dělá nezávisle na jménu svého otce – tedy víceméně nezávisle... ) nic nedělá, jen sedí v čajovně (místní – doslova undergrandové příjemné zařízení – zašívárna), něco rozšafně vykládá a protože to je synáček známého člověka, tak mu to ́všichni žerou ́ (všichni je silný výraz – lidé se už tehdy dělili na ty, kteří mu dávali palec nahoru a na ty, co ho nemohli ani snést – viz zmíněné důvody plus fakt, že atmosféra školy byla tehdy ještě hodně undergrandová - ́takový ten havlovský duch ́, tehdy tam učili ještě hodně někteří bývalí disidenti, a tak byl Pavel Novotný brán jako ta ́komerce ́... - U které nakonec vlastně zůstal. Nicméně řada z těch, kteří ho za komerci kritizovali, nakonec skončila v těch nejkomerčnějších médiích... But it is life...).

Je to fajn kluk a není zdrogovanej, jen tak blbě mluví

Zajímavé nicméně bylo, že ten, kdo s ním vícekrát přišel do styku, mě přesvědčoval, že to je fajn kluk. Mě přišel jako arogantní kretén, věčně nalitej nebo zdrogovanej v čajovně, (ani jednu skutečnost jsem si nikdy neověřila a nikdy jsem ho v takovém stavu neviděla, ale kdybyste viděli tu čajovnu, tak ona vypadala fakt tak stylově... že by se tam dalo hnedle uhnízdit feťácké doupě – však jsem ji pak také využila pro jedno obdobně tematické natáčení. Navíc jak Pavel vždycky nesrozumitelně mumlal, tak než mi vlastně nedávno došlo, že je to logopedický problém, myslela jsem do té doby, že je trvale ́zfetovanej nebo totálně nalitej ́... A tím, že byl silnější a při chůzi se tak trochu jakoby kolíbal, tak to tak prostě vypadalo...).

Každopádně nevím, neměla jsem na to čas a jako ́nicnedělající ́ spratek známého tatíka mě iritoval už z podstaty, navíc jsem vždycky, když jsem hledala členy svého štábu, je nacházela často právě v čajovně, jak sedí v nábožném kroužku nebo jen kousíček opodál kolem Pavla, který něco plácá (já mu právě nikdy nerozuměla, co. – Je mimochodem zajímavé, že někdo dokáže být dobrým moderátorem a vypravěčem, ale logopeda by si k sobě mohl přivázat na full time režim...) a oni ho poslouchají. A tak jsem ten štáb (i herce) tahala z čajovny sama, a pak jsem tam posílala produkční (kromě případů, kdy tam u něj zkysla i produkční... - na tu jsem pak divoce mávala ode dveří a naznačovala, ať už jde, abych se moc nepřiblížila k tomu hadímu hnízdu...).

Dělníci bulváru - velké, velké zklamání...

Když jsem pak po letech slyšela, že se stal šéfredaktorem jednoho bulvárního časopisu, jen jsem si pomyslela, že to je místečko, na které ho dosadily konexe tatíka, což je samozřejmě asi z části pravda, a co tam asi tak předvede kromě přeměny kyslíku na co2... Nicméně, když jsem tak občas mrkla po jeho novinářské ́kariéře ́ - jejíž poslední vyvrcholení bylo odstartování zbrusu nového pouze on-line konceptu bulváru, projela pár čísel i celkově koncepty a fungování těch médií (myslím nyní editace, texty, prokliky atd.) – nemohu prostě říct nic jiného než že tenhle arogantní tatíkův spratek prostě umí rozjet časopis i byznys, ve svém řemesle se vyzná, píše, co lidi chtějí číst, umí sestavit a vést tým. Prostě to není jen protekční spratek.

Je to spratek, kterému protekce určitě pomohla, ale taky je to člověk, co prostě svojí práci umí a s vysokou pravděpodobností by se na tato místa časem vyšplhal i bez ́přímé či nepřímé podpory svého otce ́. Navíc dost pochybuju, že investor J.B. by do tohoto projektu nasypal tolik peněz (redakce, ale hlavně šílená čísla do reklamy – PPC, atd.), kdyby mu nevěřil, že to udělá dobře.

A to je právě moment, který mě zarazil na filmu Dělníci z bulváru. Vít Klusák. Neznám ho osobně, ale vždycky se mi líbily filmy, které spolu s Filipem Remundou dělali. Už na škole jsme v momentě, kdy jsme zatracovali komerčnost v čajovně sedícího Pavla Novotného, slintali nad velkolepým konceptem projektu Český sen s, na tu dobu nevídaným, rozpočtem studentského filmu (vážně se hovořilo o milionu korun), který právě otřásal celou FAMU (prý také velkými diskusemi, zda je dobře nebo špatně ovlivňovat realitu, a vstupovatt do ní, když ji má dokumentarista jen zaznamenávat etc...).

Michael Moore s Rebekah Brooks a Rupertem Murdochem to tedy nebyli...

Nicméně koncepty filmových projektů těchto dvou tvůrců měly vždycky ́šťávu ́ (jeden z posledních Spřízněni volbou se mi také moc líbil...). Jasně, také jsem občas váhala, jestli trochu nepřestřelili ́nebo že bych něco ́udělala trochu jinak, ale vždy to mělo ́koule ́ a bylo to ́fakt dobrý ́. Hlavně vždycky velice kontroverzní – buď jste souhlasili nebo nesouhlasili - a nadávali. To je právě ono umění – má vás rozdělit (názorově) a donutit k přemýšlení. Když jsem se dozvěděla, že Vít Klusák točí Dělníky bulváru s Pavlem Novotným, tak jsem si řekla, že to je skvělá kombinace.

Něco jako kdyby Michael Moore točil s Rebekah Brooks nebo Rupertem Murdochem o bulváru – prostě ́pecka ́! Čekala jsem otázky, jak se ze studenta školy tak přísně vyučující novinářský kodex, vštěpující hlubší životní a profesní hodnoty, kde byla vrcholem nevkusu kariéra v mainstreamových médiích a bývalá absolventka Lucie Borhyová byla dávána za příklad jako padlý anděl s vysoce nelichotivým komentářem jednoho kultovního literáta, jehož jméno začíná na V a každý z kulturní větve ho považoval, a dosud považuje, za Božstvo samo, který se týkal jejího údajně menšího inteligenčního kvocientu (Její krásu, úsměv a příjemný projev, díky nimž se skutečně získává post moderátorky zpráv v hlavním vysílacím čase tehdy nejsledovanější soukromé televize, však popřít nemohl. Tak to prostě chodí.).

Takže jsem prostě čekala, že film Dělníci bulváru bude pecka. Jenže nebyla! A já byla tak strašně zklamaná, že se mi skoro chtělo brečet, protože poslední dobou je stále těžší a těžší najít na českém mediálním ́trhu ́ nějaký hodně dobrý film a tenhle měl potenciál ohromný a když navíc selže tak silná tvůrčí dvojka (F. Remunda, myslím, ten film produkoval pro pořad ČT). Čekala jsem zkrátka svěží dobrý dortík, ale dostala jsem okoralý malinový koláček, posypaný kupou klišé. Ano, kupa klišé, prakticky žádná rešerše tématu, nic nového, žádná investigativa... Skoro nuda... Taková promrhaná šance...

Příště (zítra) pokračování a závěr článku a vysvětlení, proč teď píšu o Dělnících bulváru půl roku po premiéře ZDE, PROSÍM, KLIKNĚTE.

Autor: Jana Frank | pátek 18.7.2014 16:25 | karma článku: 14.63 | přečteno: 2392x

Další články blogera

Jana Frank

Nenabízejte nikomu chipsy třikrát. I kdybyste tím měli zachránit svět. A rozhodně ne v Británii...

Mého známého Brita vyloučili z jednoho londýnského klubu za to, že přátelsky nabízel lidem u stolu chipsy. Nabídnout potřetí jídlo je prý už znak agrese.

15.5.2015 v 8:02 | Karma článku: 10.32 | Přečteno: 846 | Diskuse

Jana Frank

Proč nestačí jen ´být chytrý´ a dravý. A jak je důležité si vést přesně účetnictví!

Měla jsem moudrého starého strýčka. Ten mi dal jako malému děvčátku jednu velkou životní radu. “Budeš-li si moci něco přát, nech být obyčejné věci jako hodně peněz, být bohatý a slavný a takové hlouposti. Chtěj vědomosti, chtěj...”

20.4.2015 v 7:54 | Karma článku: 9.66 | Přečteno: 537 | Diskuse

Jana Frank

Dámy možná udělaly chybu, ale tvrdě za ni zaplatily. Teď jsou pro mě hrdinky!

Včerejší poklidný den jsem si příjemně užila. Šla jsem na kontaktní komunitní akci, kterou připravila městská část Londýna, kde žiji. Bylo to moc příjemné a zároveň poučné. Snažím se vždy místo, kde zrovna žiji, poznat co nejvíce dopodrobna.

29.3.2015 v 20:38 | Karma článku: 18.19 | Přečteno: 1386 | Diskuse

Jana Frank

Měli jste v Česku diktátora? - Otázka, která mě ´dostala´. Jak je to vlastně doopravdy?

Malý Kolumbijec na mě zvědavě koukal svýma chytrýma, bystrýma očkama skrz brýle, zatímco jeho otázka ́Jakého jste měli nebo máte diktátora? ́ zůstala trochu nepatřičně viset ve vzduchu.

21.3.2015 v 8:17 | Karma článku: 13.84 | Přečteno: 1045 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Filip Rychly

Svoboda v postdemokratické společnosti

Co je dnes opravdovým měřítkem svobody? Svobodné volby? Irelevantní. Hýřivé reklamní kampaně útočící na nejnižší lidské pudy vítězí. Možnost nákupu výrobků všech značek? Již od druhé poloviny devadesátých let zcela nepotřebná věc.

23.11.2017 v 22:53 | Karma článku: 8.78 | Přečteno: 88 | Diskuse

Jan Dvořák

Za socialismu napodoboval západní vzory, teď na to dojel!

Léta se vedou spory o to, jestli zbourat či nezbourat na pražské Vinohradské třídě objekty bývalého TRANSGASu. Zaprvé provokují brutalistní podobou, a zadruhé Praha nemá dost kanceláří, obchodů, a natož bytů nad 10 miliónů korun.

23.11.2017 v 22:22 | Karma článku: 6.72 | Přečteno: 230 | Diskuse

Lukáš Jadrný

Generál Lee v posmrtné bitvě s politickou korektností

Americká občanská válka pro mnohé neskončila. Pod vlivem politické korektnosti a levicových aktivistů padají sochy a památníky hrdinů a spolu s nimi padají i hodnoty, pro které jsme vždy obdivovali Spojené státy americké.

23.11.2017 v 21:16 | Karma článku: 26.03 | Přečteno: 396 | Diskuse

Alexandra Potůčková

Mladý a dynamický kolektiv. Klišé nebo záminka?

Nadpis sice vypadá jako jedna z otázek IQ testu, ale je to jen smutné konstatování skutečnosti. Skutečnosti, že věk je důležitý nejen u láhve vína, ale i u uchazeče o zaměstnání.

23.11.2017 v 17:00 | Karma článku: 20.43 | Přečteno: 455 | Diskuse

Petr Binder

Soumrak mediálních poradců

Po mnoha letech jsem se rozhodl pro mediální kampaň. Konečně mám komerční produkt. Vložil jsem se do rukou mediálního poradce a očekával jeho profesionální rady. Jak jsem byl naivní.

23.11.2017 v 15:15 | Karma článku: 13.52 | Přečteno: 551 | Diskuse
Počet článků 21 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1126

Režisérka, novinářka na volné nozeNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.