Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Taky máte v mobilu aplikaci, kde se zrovna válčí a umírá v Israeli?

31. 07. 2014 22:00:53
„Už šestnáct minut vám tam nevybuchla žádná bomba,“ zkonstatoval na adresu Rabbiho jeden můj ́spolustudent ́ našich pravidelných týdenních hodin Judaismu. Utřela jsem si slzy a rozehnala je smíchem nad tou absurditou situace, v níž se všichni nacházíme, a neodpustila si poznámku: „To soudíte podle toho, že už půl hodiny má Rabbi nepřerušenou přednášku a sirény ho neodvolaly do krytu?“

Ne, že by na tom bylo něco vtipného. Na válce toho moc vtipného není, byť Švejk by byl jiného názoru. Jen mi to přišlo takové absurdní. „Ne, to ne, ale vidím to tady na displeyi...“ a začal vysvětlovat, že má spuštěnou aplikaci, která odpočítává minuty a vteřiny od poslední rakety, která přistála někde v Israeli...

Rabbi pochází z Čech, do Israele odjel studovat Ješivu, našel tam ale svou lásku, oženil se, založil rodinu, zůstal tam, a nyní již léta žije a pracuje v Israeli. S Čechy má dosud velmi dobrý vztah a je čestným Rabbim jedné z českých židovských obcí.

Chci počítat, kdy začne Šábes a ne, kdy na Israel dopadne další raketa

„A kde to bylo naposledy - někde u nás? Nic jsem neslyšel...“ zajímal se hned Rabbi. „To nevidím... Jenom čas... A počet raket, kolik jich na Israel bylo posláno od roku 2001...“ odpověděl kolega - spolustudent hned. „Hm... Tady mají lidi aplikace v mobilu, kde je vidět, kde to bylo přesně,“ reagoval Rabbi. Jak Alenka v Říši divů jsem poznamenala: „To je dobré, tak vy máte všichni instalované aplikace, kdy vidíte čas vybuchlých bomb / ostřelování raketami, a já mám na mobilu jenom aplikaci Shabbat time...“ A hned jsem začala hledat další aktuální aplikace, abych byla ́in ́. (Shabbat time je aplikace z Google play, která přesně vypočítává a ukazuje čas začátku a konce Šabatu – tedy od pátku večer do soboty večer, každý týden je to pár minut jiné dle západu slunce).

Tisíce kilometrů na dálku jen bezmocně přihlížím, jak časomíra dělí někoho mezi životem a smrtí

Válka má dnes zvláštní rozměr. Sedíte si tisíce kilometrů od místa, kde se střílí, válčí, a nejenže máte každý den pravidelnou dávku informací o válce z televize, rádia či tisku, ale i on-line z internetu, tak si navíc můžete instalovat aplikaci, která vám ukazuje, kdy, kde – možná i jak – se válčí. Pro lidi z postižených oblastí je to samozřejmě velmi praktické a může to zachránit život, upozornit na nebezpečí v oblasti, kde bydlí příbuzní, přátelé... Technologie jsou praktické. Díky tomu dnes poskytují ve válce určitý komfort. Vím, že to pomáhá také tomu, že tak neustále můžete myslet na své přátele v Israeli, nebo v obdobné válečné oblasti, a vyjadřovat alespoň svou minimální účast s nimi. Na mne to má ale strašně depresivní vliv. Jsem tisíce kilometrů a jen vidím, jak digitální časomíra odpočítává čas mezi životem, smrtí, válkou a mírem... A mám pocit beznaděje, nevím, co dělat...

Než jsem napsala tento příspěvek, vybuchly podle časomíry další tři rakety... Ne každá někoho zraní nebo zabije, některé spadnou do míst, které nejsou osídlené, některé jsou úspěšně sestřeleny (ale rozpadnou se na cca pěti kilové kusy železa, které když vám spadnou na hlavu, když jste na cestě do práce a děti do školy...).

Já tomu, co se děje v Israeli nerozumím... Je to komplikované

Poměrům v Israeli je pro člověka, který se tím nezabývá a nežije tam a není Žid (a mnohdy i tak), velmi těžké porozumět. Pro mě to tak taky bylo. I když jsem Židům vždy přála jejich zaslíbenou zemi, stále jsem váhala, na čí stranu se stoprocentně přiklonit a neporušit si svou objektivitu, která je každému novináři vtloukána tak dlouho do hlavy, až se mu z ní někdy zatmí před očima. Taky jsem měla soucit s bývalými obyvateli Palestiny, a chápala jsem, že je pro ně situace těžká. Podobně (byť velmi těžko sem dát rovnítko) jako byla pro Sudetské Němce v poválečném Československu. Možná člověk potřebuje nějaký silný podnět, aby se rozhodl. A já ho dostala. Na čí straně jsem, jsem si uvědomila snadno: Já prostě nechci, aby mi někdo odstřelil Rabbiho nebo jeho rodinu. A tak je to najednou tak snadné.

Tóře a Talmudu se můžete učit kdekoliv – v krytu, v ghetu, v koncentráku...

Hodiny po skypeu nám začaly nějakou dobu před začátkem války a já musím vyjádřit obdiv k Rabbimu, který každý den vstává ráno v pět hodin, jde do práce, jeho funkce Rabbiho je čestná, dělá ji ve svém volném čase, a co mohu posoudit, dělá to dobře, byť se musí starat o svou velkou rodinu, do toho musí často do krytu, dokud nepomine bezprostřední nebezpečí. Přesto každý týden pravidelně sedá ke skypeu a vede naše hodiny. Rabbi umí moc pěkně vyprávět a vysvětlovat, a nebere si servítky, je lidský, má smysl pro humor a trpělivost s odpovídáním na mé nekonečné dotazy. Od začátku války nikdy nezrušil naši hodinu. Je zvláštní, jakou takové hodiny pak mají hodnotu. V Terezíně se Židovské děti učily podle dnes již slavné učebnice hebrejštiny a modliteb pro děti (původně pro chlapce, připravující se na Bar micva) Rabbiho Dr. Richarda Federa (Haleluja). Ani Terezín, ani KC jim neubraly jejich vzdělání. Myslím, že to je to, co Židy drží a proč jsou tak silní. Oni prostě umí vydržet a nevzdají se překážky. Nevezmou si jako výmluvu, že je válka, že je málo studentů, že je unavený po dlouhém dni a toto a tamto... Studium se prostě nepřerušuje, ať se děje cokoliv. Pomáhá vám to, drží vás to.

Akce jsou v supermarketu. V pásmu Gazy je to vždycky válka...

Léta jsem hledala odpověď na otázku, jak mohli Židé přežít koncentrační tábory – a našla jsem ji ještě před touto válkou – dělala jsem rozhovory lidmi přeživšími koncentrační tábory – a oni vyprávěli a vyprávěli, a pak jsem s nimi zažila ještě další i úsměvné situace. A já si najednou uvědomila, jak hodně jsou tito lidé zocelení, a pochopila jsem, jak přežili všechno to utrpení. Proto jsem přesvědčena, že je každá taková věc zocelí. Kdyby toto si uvědomil Hamas, že čím dále bude protahovat tuto válku, tím více zocelí a semkne své nepřátele, okamžitě by přestal. A pak mám ještě jednu pěknou poznámku o tom, co je to, co se teď děje v Israeli od Rabbiho: „Je to tak, jak řekl jeden vojenský velitel: Toto není aktivita – aktivity jsou ve skautu. Toto není akce, akce jsou v supermarketu. V pásmu Gazy je to vždycky válka...“

Mír má cenu zlata a válka nabízí ́množstevní slevu ́

Ač to možná zní absurdně, ty aplikace, které vypadají tak absurdně, mi pomáhají uvědomovat si hodnotu míru. To, že teď sedím u počítače a kolem mě je klid a mír, který považuju za samozřejmý, je ve skutečnosti něco, co má hodnotu zlata (a to doslova, počítáme-li, že rakety, které vyrábí a posílá do Israele Hamas, stojí jedna – výrobní cena 50 dolarů, kdežto střely, které je sestřelí z Israele, stojí jedna 60 000 – 40 000 dolarů. A je jedna protiraketová střela na jednu raketu... Obrana je holt dražší než útok. I když prý teď, když už jich bylo použito více než 15000 od začátku války, začaly být k dispozici pro Israel za množstevní slevu, a proslýchá se, že možná jedna stojí už ́jen ́ 30 000 dolarů ́.“ Byznys a marketing (slevové akce) kvete i ve válce. A... Mír má skutečně velkou CENU.

APLIKACE na počítání momentu od poslední rakety ZDE - http://israelhasbeenrocketfreefor.com/

Autor: Jana Frank | čtvrtek 31.7.2014 22:00 | karma článku: 13.78 | přečteno: 701x

Další články blogera

Jana Frank

Nenabízejte nikomu chipsy třikrát. I kdybyste tím měli zachránit svět. A rozhodně ne v Británii...

Mého známého Brita vyloučili z jednoho londýnského klubu za to, že přátelsky nabízel lidem u stolu chipsy. Nabídnout potřetí jídlo je prý už znak agrese.

15.5.2015 v 8:02 | Karma článku: 10.32 | Přečteno: 846 | Diskuse

Jana Frank

Proč nestačí jen ´být chytrý´ a dravý. A jak je důležité si vést přesně účetnictví!

Měla jsem moudrého starého strýčka. Ten mi dal jako malému děvčátku jednu velkou životní radu. “Budeš-li si moci něco přát, nech být obyčejné věci jako hodně peněz, být bohatý a slavný a takové hlouposti. Chtěj vědomosti, chtěj...”

20.4.2015 v 7:54 | Karma článku: 9.66 | Přečteno: 537 | Diskuse

Jana Frank

Dámy možná udělaly chybu, ale tvrdě za ni zaplatily. Teď jsou pro mě hrdinky!

Včerejší poklidný den jsem si příjemně užila. Šla jsem na kontaktní komunitní akci, kterou připravila městská část Londýna, kde žiji. Bylo to moc příjemné a zároveň poučné. Snažím se vždy místo, kde zrovna žiji, poznat co nejvíce dopodrobna.

29.3.2015 v 20:38 | Karma článku: 18.19 | Přečteno: 1386 | Diskuse

Jana Frank

Měli jste v Česku diktátora? - Otázka, která mě ´dostala´. Jak je to vlastně doopravdy?

Malý Kolumbijec na mě zvědavě koukal svýma chytrýma, bystrýma očkama skrz brýle, zatímco jeho otázka ́Jakého jste měli nebo máte diktátora? ́ zůstala trochu nepatřičně viset ve vzduchu.

21.3.2015 v 8:17 | Karma článku: 13.84 | Přečteno: 1045 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Dalibor Bartoš

Robotizace ještě jednou

Již několikrát jsme psal o robotizaci a jak nás zasáhne a že to bude poměrně brzo. A asi to bude rychleji než jsem odhadoval. Domníval jsem se, že to potrvá minimálně 20 let spíše 30 let. Dnes to vidím poněkud jinak. Robotizace

23.11.2017 v 22:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 100 | Diskuse

Jiří Dohnal

Pravda o 17. listopadu podle hradu

Podle dobrých zdrojů z hradu je mediálně propagovaný výklad událostí 17. listopadu značně pomýlený. Pojďme uvést na pravou míru několik základních omylů, které se znovu a znovu každý rok tradují:

23.11.2017 v 21:13 | Karma článku: 15.22 | Přečteno: 328 | Diskuse

Josef Nožička

Když se Schwarzenberg jednou za čas probudí…

Při pročítání dnešních zpráv na internetu jsem narazil na několik článků, které citovaly výroky čestného předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga, pronesené při jeho rozhovoru pro ČTK.

23.11.2017 v 19:40 | Karma článku: 40.02 | Přečteno: 1672 | Diskuse

Dalibor Bartoš

O lidské hlouposti

Většinou se snažím psát o ekonomii, filozofii a politice a o otázkách a problémech, které nějak souvisí. Dnes jsme narazil opět po několikáté na naprosto neuvěřitelnou reklamu, že se naučíte cizí jazyk za 7 dní, pak ovšem zvýšili

23.11.2017 v 17:25 | Karma článku: 16.26 | Přečteno: 673 | Diskuse

Vítězslav Stanovský

GDPR - miniseriál - díl 2. - V čem je to jiné?

Dnes si řekneme základní rozdíly mezi GDPR a stávajícím zákonem o ochraně osobních údajů. Je jich více, ale ty nejvýznamnější se týkají práv občanů ke správcům osobních údajů. A v neposlední řadě ve výši sankcí...

23.11.2017 v 15:05 | Karma článku: 9.18 | Přečteno: 405 | Diskuse
Počet článků 21 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1126

Režisérka, novinářka na volné nozeNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.