Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyzrál Alibaba na čínské komunisty? Nebo se jen ´vymkl kontrole...

22. 09. 2014 16:35:37
Z nějakého důvodu jsem byla přesvědčená, že Čína, což také dokazuje kult uctívání ́strýčka Mao ́ (pozn. Mao Ce Tunga), se pyšní tím, že je to komunistická země. Stále více si myslím, že moje a čínská představa ́komunismu ́ se tak úplně nesetkávají.

Jedním z nejznámějších a nejobdivovanějších těchto ́beztřídních ́ obyvatel země, patřící čínskému lidu, je pan ́Alibaba ́ - tedy občanským jménem Jack Ma (vtipné slovo ́Ma ́ - záleží na tom, v jakém tónu ho řeknete – v jednom je to kůň, v jednom matka, ve čtvrtém tóně prý ošklivá nadávka – nevím, jestli si ze mě jeden kolega kdysi na hodinách základů čínštiny nedělal legraci atd.).

Pan Ma (Asi bude kůň, protože je čínský rok ́koně ́, a tak přímo letí za úspěchem. Je to opravdu dobrý rok pro byznys I rozjezd projektů, to musím přiznat – i mě se vcelku daří. A to nejsem ́paní Ma ́.) je – ano, divte se – ano, mluvíme stale o té beztřídní a údajně nekapitalistické Číně – majitelem velice šikovného ebay portálu Alibaba.com (Jde o obrovský, původně čínský portal, nyní již rozšířený na Thajsko, Japonsko atd., kde si můžete z Číny (a právě dalších jmenovaných zemí) objednat víceméně portálem garantovaně za dolary cokoliv – za vice než slušné ceny. Samozřejmě můžete I v menším, ale vzhledem k tomu, že často je dražší přeprava než výrobek, využívají portal spíše velkoobchodníci – když objednáte nějakých 2000 a více kusů ́Iphonů ́ nebo tabletů, a pak je rozprodáte na Aukru (tam je těchto prodávajících spousta, nejsou to podvodníci – většinou – opravdu vám zboží po objednání přijde – často I rozeslané přímo z Číny – jak říkám, vládnete-li alespoň slučnou angličtinou, můžete objednat přes Alibabu přímo a ušetřit za provizi zprostředkovatele I českého ́ebay ́portálu), tak můžete mít docela slušný byznys (jde opravdu o velké marše – I když si objednáte zboží s tím, že za 20.000 - 30.000 zaplatíte celý kontejner (nebo za menší cenu jeho část) vodní dopravou – ta je levnější než letecká, I když logicky trvá to troche déle, tak se vám to při přepočtu na jednotlivé položky (včetně cla) pořád velice slušně rentuje (až na to, že už na to přišlo hodně obchodníků a třeba v ČR je v tomto už velmi slušná konkurence. Kluci, co v tom ́jedou ́, už musí s cenama dost nízko (a také se dost špatně řeší reklamace, většinou je to o vrácení peněz, to ano, ale ne výměna zboží).

Jestli je Ebay žralok v oceánu, my jsme krokodýl ve Žluté řece...

Každopádně tehnle Jack Mao vymyslel tenhle skvělý portal a srovnává ho slovy: “Jestli je ebay žralok v oceánu, my jsme krokodýl ve Žluté řece...” Má určitě pravdu. Cituji: http://www.bbc.com/news/business-29011649 : "Gigant čínské e-komerce očekává, že získá 35 milliard dollar ve veřejné nabídce. " (To řekl minulý týden ve zprávě BBC. Dnes už i na českém serveru KURZY je informace, že společnost ocenili na bruze na 231,4 miliard dolarů.

Tak to už nevím, čemu říkají Číňané komunismus. Asi je to nový výraz pro kapitalismus v rozvojových zemích (To musím zase říct, že v bývalých sovětských zemí alespoň funguje jakýs takýs system sociálního zabezpeční – důchodci, nemocní, apod. – je samozřejmě zneužíván a čeká ho jednoho pěkného dne velká revize anebo pád, ale o tom napíšu jindy. To čínský lid i přes velké finance, získané na pracujícím lidu, nezná.). No nic - už jen dodám, že Jack Ma podle posledních zpráv údajně ́míří do dvacíky nejbohatších lidí na zemi ́ - jen on - čínský lid zůstane u Žluté řeky nebo možná v ní.

015_jack_ma.jpg

Komunismus, beru-li tu nejčistší, základní formu prvotní myšlenky, je založen na krásné idee společného vlastnictví, která naprosto odmítá třídní rozdíly. V přeneseném slova smyslu to značí krásnou ideální společnost, něco jako ́nebe na zemi ́, tedy de facto ráj. Nicméně jak již mnohá náboženství hlásají – ́ráj je ráj ́a ́země je země ́. To se mi MOC líbí! Ovšem...

Zatím se ŽÁDNÉ – a chcete-li můžete mi názorným příkladem bez výjimek jistě oponovat, ale já tvrdím, že se zatím skutečně ŽÁDNÉ zemi ani společnosti nepodařilo dosáhnout skutečné čisté verze komunismu. Zatím všechny pokusy selhaly a naprosto. Československo a bývalé země Sovětského svazu – fiasko non plus ultra (rozkradené a zničené hospodářství, a ani RVHP nedokázala přispět k ničemu jinému než k rychlejší devastaci). Kuba – hm... žádné třídní rozdíly? Možná ano – všichni jsou hodně chudí (jenže ouha – pár z nich ne – společenská smetánka je I tady, tak to asi nebude komunismus...), a co tedy Čína – komunistická země, kde všichni pracují pro dobro svého ́lidu ́. Hm... také jsou zde skutečně VŠICHNI rovni? ŽÁDNÉ třídní rozdíly? Opravdu ne? Hm... Aha.

Komunismus se zatím v žádné zemi na světě neosvědčil. Není na čase přestat s pokusy na lidech?

Dobrá tedy. Všichni jsou v Číně rovnoměrně VELICE chudí (nechápu tedy, jak je možné, že statistiky ČR v rámci obchodu a cestovního ruchu jen na obchodu s Číňany vykazují ohromná čísla na tržbách – bohatí Číňané zkupují české sklo, šperky, zkrátka vše, co tam je o moc víc drahé, ale take nedostupné. Slovo ́bohatý Číňan ́ mi zkrátka nesedí na někoho, kdo žije v ́komunistické ́- a komunismem se ́pyšnící ́ zemi. Nějak se mi to vzájemně vylučuje.

Čínští komunisté však evidentně seznávají, že komunismus jim nefunguje, tak přechází (vlastně už jsou v něm) na kapitalismus, který jim jde báječně (Nejlepší je forma kapitalismus + komunismus. Když se správně namíchá, vznikne lákavá substance – ti, co se jim vštípí, že je důležité žít bez třídních rozdílů v naprosté chudobě, makají od nevidim do nevidim v továrnách, jsou levnou pracovní silou, továrny pak vyrábí velice levně zboží, díky čemuž získávají celosvětově velice dobrou pozici dodavatele (levného, ale nekvalitního – pokud daná společnost nepošle do Číny manažera, který denně dohlíží, aby se v továrně neodflákl základ) a pak se peníze použily pro čínský lid (asi je zatím sulcujou někde ve státní pokladně a šetří na ́horší časy ́). Takto ti, co žijí v Číně v té beztřídní společnosti, živoří. Pak tam žije další třída (take jediná - asi nereflektuje, že jedna třída v Číně už žije – ta chudá – dělníci a tak. Jinak by to nebyla beztřídní společnost, když má vice tříd... Nebo by to byla spíš škola?), a tahle třída je ta bohatá, co denně v ČR – a jinde samozřejmě - utrácí za hlouposti (luxusní výrobky) 20.000 korun na osobu a den, a pak zase letí zpět do své ́beztřídní komunistické společnosti).

Nechci být nevděčná, Číňané mají velký potenciál - bez nich by na záchodě nebyl toaletní papír, a ani psát a tisknout by asi nebylo na co, také střelný prach byl super nápad ( i když by bylo lepší, kdyby ho nikdy nikdo nevynalezl), a ke Konfuciovi i vykoumanému systému výchovy a vzdělávání úředníků cítím obrovskou úctu. Řada čínských zvyků se mi ohromně líbí, včetně hudby (té původní, ne té ́pop ́), zbožňuju Opičího krále a jeho Putování na západ či Příběhy moudrého Soudce Ooky či velmi dobře padnoucí čínský kalendář či horoskop a dašlí věci a myšlenky, ale holt, co se dá dělat, své si musím o jejich ́zmýlené cestě komunismu ́ napsat.

Číňané jsou filutové.

Foto Jacka Ma: Businessweek.com

Autor: Jana Frank | pondělí 22.9.2014 16:35 | karma článku: 7.88 | přečteno: 501x

Další články blogera

Jana Frank

Nenabízejte nikomu chipsy třikrát. I kdybyste tím měli zachránit svět. A rozhodně ne v Británii...

Mého známého Brita vyloučili z jednoho londýnského klubu za to, že přátelsky nabízel lidem u stolu chipsy. Nabídnout potřetí jídlo je prý už znak agrese.

15.5.2015 v 8:02 | Karma článku: 10.32 | Přečteno: 846 | Diskuse

Jana Frank

Proč nestačí jen ´být chytrý´ a dravý. A jak je důležité si vést přesně účetnictví!

Měla jsem moudrého starého strýčka. Ten mi dal jako malému děvčátku jednu velkou životní radu. “Budeš-li si moci něco přát, nech být obyčejné věci jako hodně peněz, být bohatý a slavný a takové hlouposti. Chtěj vědomosti, chtěj...”

20.4.2015 v 7:54 | Karma článku: 9.66 | Přečteno: 537 | Diskuse

Jana Frank

Dámy možná udělaly chybu, ale tvrdě za ni zaplatily. Teď jsou pro mě hrdinky!

Včerejší poklidný den jsem si příjemně užila. Šla jsem na kontaktní komunitní akci, kterou připravila městská část Londýna, kde žiji. Bylo to moc příjemné a zároveň poučné. Snažím se vždy místo, kde zrovna žiji, poznat co nejvíce dopodrobna.

29.3.2015 v 20:38 | Karma článku: 18.19 | Přečteno: 1386 | Diskuse

Jana Frank

Měli jste v Česku diktátora? - Otázka, která mě ´dostala´. Jak je to vlastně doopravdy?

Malý Kolumbijec na mě zvědavě koukal svýma chytrýma, bystrýma očkama skrz brýle, zatímco jeho otázka ́Jakého jste měli nebo máte diktátora? ́ zůstala trochu nepatřičně viset ve vzduchu.

21.3.2015 v 8:17 | Karma článku: 13.84 | Přečteno: 1045 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Dalibor Bartoš

Robotizace ještě jednou

Již několikrát jsme psal o robotizaci a jak nás zasáhne a že to bude poměrně brzo. A asi to bude rychleji než jsem odhadoval. Domníval jsem se, že to potrvá minimálně 20 let spíše 30 let. Dnes to vidím poněkud jinak. Robotizace

23.11.2017 v 22:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 100 | Diskuse

Jiří Dohnal

Pravda o 17. listopadu podle hradu

Podle dobrých zdrojů z hradu je mediálně propagovaný výklad událostí 17. listopadu značně pomýlený. Pojďme uvést na pravou míru několik základních omylů, které se znovu a znovu každý rok tradují:

23.11.2017 v 21:13 | Karma článku: 15.22 | Přečteno: 328 | Diskuse

Josef Nožička

Když se Schwarzenberg jednou za čas probudí…

Při pročítání dnešních zpráv na internetu jsem narazil na několik článků, které citovaly výroky čestného předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga, pronesené při jeho rozhovoru pro ČTK.

23.11.2017 v 19:40 | Karma článku: 40.00 | Přečteno: 1672 | Diskuse

Dalibor Bartoš

O lidské hlouposti

Většinou se snažím psát o ekonomii, filozofii a politice a o otázkách a problémech, které nějak souvisí. Dnes jsme narazil opět po několikáté na naprosto neuvěřitelnou reklamu, že se naučíte cizí jazyk za 7 dní, pak ovšem zvýšili

23.11.2017 v 17:25 | Karma článku: 16.26 | Přečteno: 673 | Diskuse

Vítězslav Stanovský

GDPR - miniseriál - díl 2. - V čem je to jiné?

Dnes si řekneme základní rozdíly mezi GDPR a stávajícím zákonem o ochraně osobních údajů. Je jich více, ale ty nejvýznamnější se týkají práv občanů ke správcům osobních údajů. A v neposlední řadě ve výši sankcí...

23.11.2017 v 15:05 | Karma článku: 9.18 | Přečteno: 405 | Diskuse
Počet článků 21 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1126

Režisérka, novinářka na volné nozeNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.