Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Romové jsou chudáci, protože VŠICHNI ČEŠI jsou rasisti

3. 10. 2014 8:34:51
Kulila jsem oči. To už se mi dlouho nestalo. Neklidně jsem poposedla. Seděla jsem na semináři o pravicovém extremismu v jednom příhraničním bavorském městečku. Byla tam převaha německých účastníků nad českými. Dlužno dodat, že vskutku Němci mají své vlastní nepopiratelné praktické zkušenosti s pravicovým extremismem, včetně jeho úspěšné expanze do dalších států, a tak tedy mají mnoho co říct k takové debatě.

„Ano, je to tak. V České republice je strašná situace. Všichni Češi jsou rasisti,“ řekla horlivě hlasem nepřipouštějícím diskuse paní z jedné české organizace, která se věnuje práci s romskými ́oběťmi xenofobního násilí ́ (ráda bych ji i dotyčnou neziskovou organizaci jmenovala, ale ona má spoustu finančních prostředků od české vlády, fondů EU a dalších grantů, za které by mě pak do konce života vláčela po soudech – je to její zábava a zaštiťuje se tím, že obhajuje lidská práva menšin) .

Práce této dámy je taková, že volně přeloženo, když někdo napadne Roma, tak ona mu všemožně pomáhá, aby jeho křivdu český soudní systém nepřehlédl. Paní reagovala na předchozí divně pojatou přednášku německé studentky, která za svého studijního pobytu v Brně vypracovala přednášku, studii s praktickými případy, jak Čeští – obyčejní lidé (se zdůrazněním, že o to je to horší – nebezpečnější – než když jde o neonacisty) pořádají protiromské pochody. Srovnání vyznělo tak, že Češi, kterým vadí nepřizpůsobiví Romové, jsou stejní (skutečně kladla rovnítko!!!) jako němečtí neonacisté.

To mě vskutku naštvalo, protože i když mám vůči Čechům spoustu námitek, toto jsem na nich nechat nemohla. Tak jsem jasně namítla: „Já si ale nemyslím, že toto můžete tak srovnávat. Těmto lidem přece nevadí Romové jako takoví, ale to, co Romové – tedy jejich valná většina dělá – žije ze státních prostředků, má mnoho dětí ne proto, že by je tak moc chtěli, ale proto, že za/na ně dostávají peníze (ve smyslu znáte ten vtip: Přijde romská žena na sociálku a ptá se, kolik musí mít dětí, aby brala měsíčně 30.000,- korun. A oni jí řeknou, že čtrnáct. Paní se zamyslí, pomalu přepočítá na prstech, a zachmuřeně odvětí: „Hm, tak to se musím dvou zbavit.“ Uznávám, že tento vtip je hodně drsný, ale s nadsázkou vyjadřuje situaci, v níž se nižší vrstva v ČR žijících Romů vskutku nalézá, tedy co se týče spojování své rodinné situace v závislosti na možném bezpracném nadstandartním získání prostředků od státu.).

„Průměrní Češi jsou stejní jako němečtí Neonacisté,“ tvrdí německá studentka

Zkrátka si nemyslím, že v České republice je problém ́bílých Čechů ́, tedy jak říkají Romové ́Gádžů ́, otázkou ryze rasistickou, ale spíše sociálním problémem - tedy spíš logické rozhořčení lidí, kteří pracují, platí velkou část z příjmů na daních, sociálních dávkách, nemocenském pojištění, nevlastní žádné zbraně (mačety apod.), natož aby s nimi ohrožovali okolí. Snažila jsem se vysvětlit, že akce byla ojedinělá a skutečně se tehdy lidé báli o své zdraví a život skrzeva šarvátky ve městě žijicích Romů (šlo o nějaký protiromský pochod cca dva roky zpátky). No, to jsem tomu dala. Paní z organizace ́pomáháme za veřejné prostředky „dobrovolně“ Romům ́, mi skočila do řeči a označila mě za rasistku: „To je vidět, že žijete v obecně platných stereotypech, a přejímáte názor okolí. Pravda je taková, že VŠICHNI ČEŠI jsou rasisti!“ To mě nadzdvihlo. Zavrtěla jsem hlavou a snažila se přerušit příval jejích slov. Nenechala mě mluvit. Vyčíhla jsem si nanosekundu, kdy se snad nadechovala, či co, a rychle jsem řekla, že to ona paušalizuje. VŠICHNI ČEŠI – tohle může říct jen naprostý demagog. Nikdy nic nedělají VŠICHNI ČEŠI – to by přece také byla rasistka, kdyby to byli VŠICHNI – a ona je také Češka. Paní se samozřejmě ještě více nažhavila, rozjela se a už mlela a mlela. Udělala ze mě idiota a naprostého rasistu. To jsem tedy přijala. Je-li to tak, že pokud protestujete proti označení, že VŠICHNI ČEŠI jsou rasisti, a navíc se domníváte, že Problémy Romů ČR NEJSOU ryze rasistické, jste rasista, pak ano, jsem tedy rasista. Podle této - pro mě nelogické - logiky ano. A to jsem na ten seminář já hlupka jela s tím, že si rozšířím obzory a ještě více se inspiruji pro náš projekt V PAMĚTI SYNAGOGY. No, možná to do projektu přidáme jako vtipnou historku ́z natáčení ́.

Proč čeští ́rasisté ́ milují Lucii Bílou a Reye Korantega?

Mé hlavní argumenty jsou asi takové: Proč by národ, který je tak nesnášenlivý vůči Romům, měl jako největší a nejoblíbenější celebritu pravidelně vyhrávající zlatého slavíka – Lucii Bílou, Romku? Lucie Bílá je navíc příkladem tvrdě pracujícího člověka, s osobním kouzlem a šmrncem. To, že je Romka, prakticky nikdo nevnímá, i když ona sama svůj původ bez problémů přiznává, lidé vnímají její charisma, úžasný hlas a skvělý cit pro showbusiness. Proč ji další Romové nenásledují? Nebo oblíbený moderátor Rey Koranteng - opravdu ́všichni ́ čeští ́rasisté ́ už se dá říct ́desítku a více let ́ zapínají televizní noviny, aby viděli ́černocha ́, a mají ho rádi, jinak by ho přece TV už dávno stáhla ze zpráv. To mi tedy vysvětlete, co je na tom rasistického? Nemluvím teď ani o tom, že slušní Romové se za ty neslušné velmi stydí!

A opravdu není vidět, že pokud se nějací Romové dokáží vyzdvihnout z poměrů, studují, pracují, chovají se normálně, nejsou okolím ceněni kolikrát více než Neromové? Znám řadu romských rodin, které jsou úplně normální, ani vám nedojde, že jsou to Romové, když pominete trošku tmavší barvu kůže, která jim ale náhodou sluší. Já prostě nevím, proč se Romská ́otázka ́ stále tak přetřásá. Podle mě je to jednoduché – nediskriminujme – stejná pravidla pro Romy i pro Neromy (kdo nepracuje, ať nemá benefity – sociální dávky, kdo neposílá děti do školy, ať na ně nedostává přídavky, nemluvme o barvě kůže, chovejme se slušně ke druhému, atd.). Pro Romy v ČR platí velmi příjemná pravidla – spousta věcí se jim promíjí ze strachu z toho, že nařknou úřady z diskriminace a udělají ostudu v Evropské unii. Přitom by stačilo chovat se ke všem stejně, a je to. Neromové prostě cítí určitou nespravedlnost, a tak ji tak vyjadřují. To je jasné.

Jak to dopadlo s paní ́za spoustu peněz do mé kapsy pomáhám"dobrovolně" Romům ́

PS: Paní z ́dobročinné organizace ́z konference se chovala razantně, měla velmi ujasněné názory, které nehodlala měnit, ani o nich diskutovat. Nenechala prakticky nikoho mluvit, z každého hned dělala idiota - když s ní nesouhlasil. Párkrát si ve své vášni dokonce nevšimla, že někdo s ní souhlasí, a udělala idiota i z něj, což mělo naštěstí za následek, že ji pak ke konci už snad nikdo nebral vážně, čemuž jsem ochotně párkrát napomohla – s fanatiky se musí jednat rázně. :- ).

Autor: Jana Frank | pátek 3.10.2014 8:34 | karma článku: 41.79 | přečteno: 3873x

Další články blogera

Jana Frank

Nenabízejte nikomu chipsy třikrát. I kdybyste tím měli zachránit svět. A rozhodně ne v Británii...

Mého známého Brita vyloučili z jednoho londýnského klubu za to, že přátelsky nabízel lidem u stolu chipsy. Nabídnout potřetí jídlo je prý už znak agrese.

15.5.2015 v 8:02 | Karma článku: 10.32 | Přečteno: 846 | Diskuse

Jana Frank

Proč nestačí jen ´být chytrý´ a dravý. A jak je důležité si vést přesně účetnictví!

Měla jsem moudrého starého strýčka. Ten mi dal jako malému děvčátku jednu velkou životní radu. “Budeš-li si moci něco přát, nech být obyčejné věci jako hodně peněz, být bohatý a slavný a takové hlouposti. Chtěj vědomosti, chtěj...”

20.4.2015 v 7:54 | Karma článku: 9.66 | Přečteno: 537 | Diskuse

Jana Frank

Dámy možná udělaly chybu, ale tvrdě za ni zaplatily. Teď jsou pro mě hrdinky!

Včerejší poklidný den jsem si příjemně užila. Šla jsem na kontaktní komunitní akci, kterou připravila městská část Londýna, kde žiji. Bylo to moc příjemné a zároveň poučné. Snažím se vždy místo, kde zrovna žiji, poznat co nejvíce dopodrobna.

29.3.2015 v 20:38 | Karma článku: 18.19 | Přečteno: 1386 | Diskuse

Jana Frank

Měli jste v Česku diktátora? - Otázka, která mě ´dostala´. Jak je to vlastně doopravdy?

Malý Kolumbijec na mě zvědavě koukal svýma chytrýma, bystrýma očkama skrz brýle, zatímco jeho otázka ́Jakého jste měli nebo máte diktátora? ́ zůstala trochu nepatřičně viset ve vzduchu.

21.3.2015 v 8:17 | Karma článku: 13.84 | Přečteno: 1045 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Dalibor Bartoš

Robotizace ještě jednou

Již několikrát jsme psal o robotizaci a jak nás zasáhne a že to bude poměrně brzo. A asi to bude rychleji než jsem odhadoval. Domníval jsem se, že to potrvá minimálně 20 let spíše 30 let. Dnes to vidím poněkud jinak. Robotizace

23.11.2017 v 22:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 100 | Diskuse

Jiří Dohnal

Pravda o 17. listopadu podle hradu

Podle dobrých zdrojů z hradu je mediálně propagovaný výklad událostí 17. listopadu značně pomýlený. Pojďme uvést na pravou míru několik základních omylů, které se znovu a znovu každý rok tradují:

23.11.2017 v 21:13 | Karma článku: 15.22 | Přečteno: 328 | Diskuse

Josef Nožička

Když se Schwarzenberg jednou za čas probudí…

Při pročítání dnešních zpráv na internetu jsem narazil na několik článků, které citovaly výroky čestného předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga, pronesené při jeho rozhovoru pro ČTK.

23.11.2017 v 19:40 | Karma článku: 40.00 | Přečteno: 1672 | Diskuse

Dalibor Bartoš

O lidské hlouposti

Většinou se snažím psát o ekonomii, filozofii a politice a o otázkách a problémech, které nějak souvisí. Dnes jsme narazil opět po několikáté na naprosto neuvěřitelnou reklamu, že se naučíte cizí jazyk za 7 dní, pak ovšem zvýšili

23.11.2017 v 17:25 | Karma článku: 16.26 | Přečteno: 673 | Diskuse

Vítězslav Stanovský

GDPR - miniseriál - díl 2. - V čem je to jiné?

Dnes si řekneme základní rozdíly mezi GDPR a stávajícím zákonem o ochraně osobních údajů. Je jich více, ale ty nejvýznamnější se týkají práv občanů ke správcům osobních údajů. A v neposlední řadě ve výši sankcí...

23.11.2017 v 15:05 | Karma článku: 9.18 | Přečteno: 405 | Diskuse
Počet článků 21 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1126

Režisérka, novinářka na volné nozeNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.