Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak zvýšit platy poslancům, aby byli konečně spokojeni

2. 12. 2014 18:55:18
Člověk by si řekl, že být poslancem, členem vlády, prezidentem, hejtmanem, starostou či dalším zástupcem lidu je četná funkce, kdy sloužím svému státu a svému lidu (nebo prostě jen – méně nadneseně řečeno – dělám něco pro to, aby se v místě, kde žiju, mě, mojí rodině i lidem kolem mě, žilo dobře). Chápu, že je to ́práce ́, byť to není klasická manuální či administrativní, ale spíše komunikativní práce. Je to hlavně o mluvení s lidmi (politickými kolegy z koalice, opozice, lobbysty politickými, ze soukromé sféry, voliči atd.), strategické plánování, jednání, domlouvání. O.k. to je také nutné a dokonce základ všeho - domluvit se. Budiž.

Teď nebudu řešit to, zda-li někdo odvádí svou práci dobře – chodí na zasedání sněmovny, nepije v pracovní době alkohol a prakticky nezvrací na korunovační klenoty apod. To je na jiný článek. Jde mi čistě o výpočet hodnoty mzdy politiků.

Člověk, dělá-li nějakou práci, náleží mu mzda. Ovšem nějak netuším, proč by měl politik dostávat větší částku, než je průměrná mzda. Budeme na ně hodní a zaokrouhlíme jim tuto průměrnou mzdu, která se běžně pohybuje kolem 25 – 27 tisíc korun měsíčně, směrem vzhůru na 30 tisíc měsíčně. Každé zvýšení pak přesně ve stejné rovině jako všechny důchodové valorizace – tedy přidáme-li důchodcům 200 Kč k měsíčnímu důchodu, pak o.k. poslanci I další činitelé si přidají 200 Kč. A hotovo. Je to málo? Chcete vydělávat 100 tisíc měsíčně nebo 500 tisíc nebo aspon 50 tisíc? O.k. pak tedy budete bez čestné funkce politika atd. A můžete jít do komerční sféry. Od toho je to tak nazvané – komerční sféra s větším rozpočtem, a pak státní nezisková a soukromá nezisková sféra – kde není zisk a tedy důvod přeplácet zaměstnance.

Že mají rozhodovací pravomoce a tak by za to měli být odměněni? To by byli... Třicet tisíc měsíčně je pěkný plat. Nezapomeňme, že stejně ještě dostanou příspěvek na ošatné (např. Starostové obcí měli jestě nedávno takový příspěvek ve výši 5000 Kč ročně , od toho odvozuji další funkce v politice). Dále mohou využívat proplácení služebních cest, diet, mají – poslanci 30.000 korun měsíčně na asistenta, pravda, brali by nyní stejnou částku, ale to zase tolik nevadí, asistenti se často stejně musí prohrabávat právě tí největším množstvím práce, takže si to zaslouží + příspěvek na kancelář. Dobrá, to samozřejmě není jejich plat (vyjma těch, kteří mají za asisstenty své manžele, děti, rodinné příslušníky...) a kancelář si najímají od jiných rodinných příslušníků atd. Nebudu nyní vypočítávat další výhody, které mají pak spjaté s funkcí. To se s ní prostě pojí. A Češi jsou tak nastavení, že ́co je doma, to se počítá ́.

Čili navrhuji 30.000 korun všem stejně a valorizaci spojenou (a to ne procentuálně, ale pevnou částkou) stejnou s důchody. Že by se nějaký politik odvážil říct, že nevyžije s 30.000,- (o.k. tedy cca s 24.000,- čistého) měsíčně a že dvě stovky měsíčně navíc v rámci valorizace ho nevytrhnou? Skvělé, to je otázka, kterou si kladou normální lidé dnes a denně. Tímto nastane moment, kdy politik může začít uvažovat jako obyčejný občan, kterého zastupuje a jehož zájem má hájit... Nepočítám to, že důchodci nemají 30.000,- měsíčně, ale cca sotva polovinu, a dvě stovky jim sotva vynahradí průběžné zdražování či skvělé tahy ČNB, jak oslabit korunu a zdražit, co jde.

Myslím, že to je dobra cesta pro to, aby se politici mohli vcítit do myšlení obyčejných lidí. Pak nebudou ztrácet čas ve sněmovně jednáním o svých platech, ale budou řešit věci důležité pro stát (dost pochybuji, že někdo z občanů považuje za důležitou věc pro stát zvyšování mezd politiků...)

A – pardon – a ještě detail – kdo by měl navrhovat případné zvyšování platu poslanců? No, nebude žádné zvyšování jiné než ty dvě stovky (nebo více, dle aktuální situace) pevně spojené s valorizací důchodů... Tímto zbyde alespoň trochu peně v kasičce na důchody (vsaďme se, že najednou by se důchody nevalorizovaly o 200 Kč na měsíc, ale vždy by se přidávala minimálně jedna nula... ).

Ještě upřesnění - částku jsem myslela pro všechny stejnou - starosty, hejtmany, prezidenta, poslance... Sice to není úplně stejná práce, ale když bychom začali řešit, že ten a ten má dostat více či méně, tak bychom se dostali do politického kruhu zmrazování zákonů, ustanovování pracovních skupin atd., atd., čili nikam. A nic by se neudělalo. A to my nechceme, že:-). Na to tu máme jiné odborníky...

Autor: Jana Frank | úterý 2.12.2014 18:55 | karma článku: 25.01 | přečteno: 882x

Další články blogera

Jana Frank

Nenabízejte nikomu chipsy třikrát. I kdybyste tím měli zachránit svět. A rozhodně ne v Británii...

Mého známého Brita vyloučili z jednoho londýnského klubu za to, že přátelsky nabízel lidem u stolu chipsy. Nabídnout potřetí jídlo je prý už znak agrese.

15.5.2015 v 8:02 | Karma článku: 10.32 | Přečteno: 846 | Diskuse

Jana Frank

Proč nestačí jen ´být chytrý´ a dravý. A jak je důležité si vést přesně účetnictví!

Měla jsem moudrého starého strýčka. Ten mi dal jako malému děvčátku jednu velkou životní radu. “Budeš-li si moci něco přát, nech být obyčejné věci jako hodně peněz, být bohatý a slavný a takové hlouposti. Chtěj vědomosti, chtěj...”

20.4.2015 v 7:54 | Karma článku: 9.66 | Přečteno: 537 | Diskuse

Jana Frank

Dámy možná udělaly chybu, ale tvrdě za ni zaplatily. Teď jsou pro mě hrdinky!

Včerejší poklidný den jsem si příjemně užila. Šla jsem na kontaktní komunitní akci, kterou připravila městská část Londýna, kde žiji. Bylo to moc příjemné a zároveň poučné. Snažím se vždy místo, kde zrovna žiji, poznat co nejvíce dopodrobna.

29.3.2015 v 20:38 | Karma článku: 18.19 | Přečteno: 1386 | Diskuse

Jana Frank

Měli jste v Česku diktátora? - Otázka, která mě ´dostala´. Jak je to vlastně doopravdy?

Malý Kolumbijec na mě zvědavě koukal svýma chytrýma, bystrýma očkama skrz brýle, zatímco jeho otázka ́Jakého jste měli nebo máte diktátora? ́ zůstala trochu nepatřičně viset ve vzduchu.

21.3.2015 v 8:17 | Karma článku: 13.84 | Přečteno: 1045 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Dalibor Bartoš

Robotizace ještě jednou

Již několikrát jsme psal o robotizaci a jak nás zasáhne a že to bude poměrně brzo. A asi to bude rychleji než jsem odhadoval. Domníval jsem se, že to potrvá minimálně 20 let spíše 30 let. Dnes to vidím poněkud jinak. Robotizace

23.11.2017 v 22:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 100 | Diskuse

Jiří Dohnal

Pravda o 17. listopadu podle hradu

Podle dobrých zdrojů z hradu je mediálně propagovaný výklad událostí 17. listopadu značně pomýlený. Pojďme uvést na pravou míru několik základních omylů, které se znovu a znovu každý rok tradují:

23.11.2017 v 21:13 | Karma článku: 15.22 | Přečteno: 328 | Diskuse

Josef Nožička

Když se Schwarzenberg jednou za čas probudí…

Při pročítání dnešních zpráv na internetu jsem narazil na několik článků, které citovaly výroky čestného předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga, pronesené při jeho rozhovoru pro ČTK.

23.11.2017 v 19:40 | Karma článku: 40.00 | Přečteno: 1672 | Diskuse

Dalibor Bartoš

O lidské hlouposti

Většinou se snažím psát o ekonomii, filozofii a politice a o otázkách a problémech, které nějak souvisí. Dnes jsme narazil opět po několikáté na naprosto neuvěřitelnou reklamu, že se naučíte cizí jazyk za 7 dní, pak ovšem zvýšili

23.11.2017 v 17:25 | Karma článku: 16.26 | Přečteno: 673 | Diskuse

Vítězslav Stanovský

GDPR - miniseriál - díl 2. - V čem je to jiné?

Dnes si řekneme základní rozdíly mezi GDPR a stávajícím zákonem o ochraně osobních údajů. Je jich více, ale ty nejvýznamnější se týkají práv občanů ke správcům osobních údajů. A v neposlední řadě ve výši sankcí...

23.11.2017 v 15:05 | Karma článku: 9.18 | Přečteno: 405 | Diskuse
Počet článků 21 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1126

Režisérka, novinářka na volné nozeNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.